Loštice- Farmářské trhy 5.3.2023

Datum / čas
Date(s) - 5. 3. 2023
9:00 - 12:00

Místo konání
Loštice - nám. Míru

Kategorie


Zveme vás na pravidelné Farmářské trhy do Loštic.

 

 

GPS: 49.7449322N, 16.9285411E

Loštice (německy Loschitz[3]) jsou město, které leží na řece Třebůvce v jižní části okresu Šumperk v Olomouckém kraji. Město bylo založeno jako trhová ves v polovině 13. století. Žije zde přibližně 2 900[1] obyvatel. Součástí města jsou i vesnice Žádlovice a Vlčice. Loštice jsou známy zejména díky dlouhé tradici výroby olomouckých tvarůžků.

Na osadu bylo přeneseno původní označení jejích obyvatel Loščici odvozené od osobního jména Lošek, které bylo domáckou podobou některého ze jmen Lorenc, Lovata, Lovek. Význam místního jména byl „Loškovi lidé“. Německé jméno vzniklo z českého. Židovský název města v jidiš zní לאשיץ.

Obec Loštice byla založena jako trhová ves ve 2. polovině 13. století na místě, kde se již dříve nacházela stará slovanská osada. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1267, kdy olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku přikoupil od Petra z Loštic popluží. Ve 14. století jsou Loštice označovány jako městečko, kde se pravidelně konaly trhy a výroční slavnosti. Od 15. století je historie města spojena s židovskou komunitou. V Lošticích Židé založili v roce 1544 hřbitov a roku 1571 byla postavena synagoga. V 17. století město zasáhl rozsáhlý požár a letní povodně. Na počátku 18. století v Lošticích žilo téměř dva tisíce obyvatel.

Loštické poháry

Unikátní poháry hnědé barvy s povrchem pokrytým puchýřky se od konce 14. století do 16. století vyráběly v Lošticích a blízkém okolí. K jejich výrobě používali hrnčíři specifické hlíny těžené poblíž města a vypalovali je při teplotě kolem 1200 °C. Tyto poháry byly ve své době obchodním hitem, najdeme je na mnoha hradech střední Evropy. Jeden z pohárů je dokonce zpodobněn na obraze Hieronyma Bosche Zahrada pozemských rozkoší z počátku 16. století.

Rezervace

Rezervace jsou uzavřeny.